Nefritový pán

Z BezkraliWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Pečeť Nefritového pána; používá výhradně zelený pečetní vosk

Zvaný též Oko Nebes či zkrátka Císař. Vládne Nefritové říši již odnepaměti. Pod jeho neochvějným vedením se Nefritová říše zvolna rozšiřuje přes celý světadíl Kitája - a brzy již obrátí svůj zrak i mimo něj.

Létá na Nebesa na draku z čirého ohně, aby tam z nefritového trůnu vládl bohům i lidem. Obyčejný smrtelník nesmí slyšet jeho hlas, jinak mu budou useknuty ušní boltce. Pohlédnout na špičku jeho boty je ctí, které se dostane jen největším hrdinům a nejmocnějším velmožům. Je mu přinášeno více obětí, než všem ostatním bohům dohromady.

Podle mnoha legend i historických knih kdysi vyhlásil národ Párstů za ohrožení veškeré existence světa. Párstové jsou dodnes hubeni a svět snad právě proto přetrval. Některým se však podařilo utéct pod ochranu Surahinda, do Euranského císařství. Nefritový pán se nechal slyšet, že už nezbývá čas a Párstové se před ním nadále schovávat nebudou...

Legenda O zrození Nefritového pána

Kitája nebyla vždy tak velká a jednotná - bývala rozdělená na mnoho válčících městských států a státečků, navzájem spolu válčících - a nejhůř bylo v období úpadku dynastie Čchou. Císař z dynastie Čchou v té době ovládal již pouze několik sídel okolo hlavního města. Jeho definitivnímu pádu stála v cestě pouze vyrovnanost sil vládců městských států. Nikdo z nich nezískal tak velkou moc, aby si mohl dovolit proti císaři povstat - ostatní by se spojili proti němu.

Lid byl sužován pochody armád, neustálými válkami, úroda hnila na polích či byla zašlapána vojsky. V Kitáje vládl hladomor. Zoufalí lidé se modlili k Nefritovému Pánu o pomoc.

Otec našeho nejjasnějšího pána, Oka Nebes, ctihodný Kchung Šu-liang Che, byl správcem malého města Chu ze státečku Liu, který měl nevýhodnou pozici mezi dvěma většími státy. Kchung Šu-liang Che byl již starý a ze čtyř dětí měl pouze jediného zmrzačeného syna. Ze strachu z toho, že by po jeho smrti nemohl nikdo vykonávat obřady k jeho poctě, rozhodl se podruhé oženit. Požádal otce místní rodiny Jen, který měl tři dcery, aby mu dal ruku jedné z nich. Otec se zeptal svých dcer, ovšem pouze nejmladší, ctihodná Čcheng-cai, dostála povinnosti poslouchat rodiče.

Podle legendy se ctihodné matce Oka Nebes, našeho nejjasnějšího císaře, budiž mu navždy sláva, před porodem zjevilo ve snu pět mudrců, kteří vedli podivné zvíře s kůží draka a rohem vyrůstajícím z hlavy. Ten poklekl před ctihodnou Čcheng-cai a vyplivl kousek nefritu popsaného věštbou, že se do jejího dítěte vtělí nejjasnější Oko nebes, Nefritový pán, a ten se stane vládcem celého Kitájského kontinentu.

Když nadešel čas porodu, odebrala se ctihodná matka Oka Nebes, našeho nejjasnějšího císaře, do jeskyně pod morušovníky, kde dva draci drželi stráž a víly naplnily jeskyni libou vůní. V jeskyni vytryskl pramen, aby omyl nejjasnějšího novorozeného Nefritového pána a ozval se čísi hlas : „Nebesa, pohnutá vašimi modlitbami, ti darovala požehnaného syna“.

A tak to bylo.