Zbraně a boj na Bezkrálí XII.

Z BezkraliWiki
Verze z 18. 7. 2010, 13:41, kterou vytvořil 85.70.190.211 (diskuse) (Bezpečný průběh boje)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Informace o tom, jak zbraně ubírají a jak zbroje chrání před zraněním, viz Pravidla Medium. Tady najdete obecnější věci.

Jaké zbraně jsou povolení pro den a noc?

Zbraně používané na Bezkrálí v létě mezi půl pátou ráno a půl desátou večer a v zimě mezi osmou ranní a čtvrtou odpoledne (může být mírně upraveno dle přesné doby konání, jde hlavně o dostatek světla) jsou běžné dřevěné, jekorové či jiné bezpečné zbraně, které prošly schválením organizátora. Předem upozorňuji, že jakákoliv ostrá hrana (např. i ostří bokenu či hrana hokejky) musí být ALESPOŇ omotána kobercovkou, ale to je naprosté minimum - mnohem raději takové zbraně na Bezkrálí vůbec neuvidím. Upřednostňuji zbraně, které mají hrany změkčené. Krom toho by měly mít alespoň trochu reálnou hmotnost.

Na noční boj se smí použít jen zbraně, které jsou uznány za zcela bezpečné i k použití v naprosté tmě. Takové zbraně by měly být z papíru, molitanu, myralonu, jekoru (bez hran) apod. Pokud bude mít zbraň tvrdé jádro, musí být na povrchu extrémně měkká!

Střelné zbraně nijak neomezuji, ale důležitá je jejich naprostá bezpečnost. Zbraň bude zkoušena organizátorem na organizátorovi a pokud dotyčný jen pípne, nebude povolena. Zkontrolován bude každý šíp. Nejlepší šanci na schválení mají střely, které mají na konci tyčky uvnitř bambule ještě přidělaný například čtvereček jekoru nebo víčko od pet-lahve (ještě lepší), který zamezí tomu, že špička tyčky prorazí při zásahu bambulí ven a způsobí reálné zranění. Pokud tomuhle nerozumíte, ptejte se, pokusím se to vysvětlit lépe.

Jak se na larpu bojuje?

Obvyklým způsobem. Pokud to vůbec netušíš, tak bys měl nejprve zkusit jinou hru než Bezkrálí. Nebo si někomu říct o malý výcvik.

Zásahové plochy

Zásahové plochy jsou vše kromě hlavy, krku, rozkroku a rukou od zápěstí (včetně) k prstům a nohou od kotníků (včetně) k prstům. Pokud zakázanou plochu nastavíte schválně, jste normálně zraněni (dobře vám tak).

Pokud vás soupeř zasáhne, jasně mu dejte najevo, že o tom víte a zásah mu uznáváte. Může se stát, že vám ohlásí útok za dva životy (řekne: Za dva!), za víc životů (velmi pokročilé postavy) nebo použití nějaké herní dovednosti (ohlásí její jméno a vysvětlí ji - například Lámání končetin) či jinou skutečnost (použití jedu apod.).

Příklad: Válečník má Přesnost se svou sekerou, která mu dvakrát za období dá možnost zranit za dva. Také má Cvik, což mu dá další možnost zranit za dva. Musí to ale použít každé zvlášť, nelze to vzít najednou a zranit za čtyři!

Zápas

Chceš-li, můžeš bojovat beze zbraně (tvůj soupeř však nemusí!). Zakázány jsou údery, kopy, kousání, škrábání, tahání za vlasy a jiná zvěrstva, povoleny páky, hody a držení (ale bacha!). Výjimka z tohoto pravidla jsou například zvířata, která mají herně ošetřená pravidla pro kousání a drápy, jít s nimi do zápasu rozhodně nebude nic příjemného. Samozřejmě nesmí kousat a škrábat naplno, kousání je bez stisku, škrábání náznakové či plácnutím dlaně.

Jakmile vás někdo obejme či nějak jinak chytí, jste v zápasu. Od této chvíle nesmíte používat zbraně a štíty - pusťte je na zem (pokud jste na nebezpečném místě, raději je rozumně odložte stranou, odejděte někam na bezpečné místo pro zápas a postavte se do přesně stejné polohy). Používání zbraní v zápase je zvláštní dovednost a smí být použita jen tehdy, když má dotyčný zbraň k tomu schválenou (žádné hrany, pokud možno ani dřevo).

Udržíte-li někoho na lopatkách deset sekund (některé dovednosti toto prodlužují), upadá do bezvědomí. Chcete-li ho dostat do agónie, musíte ho dorazit zbraní nebo třeba uškrtit. 20 sekund škrcení pošle postavu do agónie, ale zanechá modřiny na krku. Bez použití herní dovednosti Škrcení je toto možné provést jen na postavě, která se nebrání.

Existují postavy, které vám mohou oznámit, že jsou na zápas imunní. Jedná se například o obry, draky apod. (Mezi sebou však do zápasu jít mohou!) Jiné postavy mohou mít už ze své podstaty v zápase určité výhody (představte si třeba zápas člověka a trolla, myslíte, že člověk nebude za chviličku placatý?).

Zápas je potenciálně nebezpečný, takže neblázněte. Lidé v plátových zbrojích ať se radši na nikoho nevrhají, pozor na cizí kostýmy, pozor na očividně křehčí postavy. A vy, kteří byste se mohli stát obětí zápasu – nezapomeňte, že stačí vykřiknout: „Vzdávám se!“ a dobrovolně si lehnout do bezvědomí!

Bezpečný průběh boje

Pokud soupeři chtějí, můžou si uznávat i nejrůznější zásahy z předseků apod. - tedy bez nápřahu. Je to na vás a domluvte si to předem. Pokud chcete bojovat podle úplně jiných pravidel, než jsou tady uvedena (např. systémem Šatrhu, což je roleplayingový systém boje bez počtu životů, na požádání osvětlím), klidně si tak bojujte (po předchozí dohodě se soupeřem: zařvěte: „Šatrh!“ a pokud vám tak bude odpovězeno, oba se bijete roleplayingově!). Svá zranění však poté převeďte zpět do systému Bezkrálí.

Noční a denní boj se ničím neliší, zásahové plochy zůstávají. Buďte však opatrní. Radši nebojujte nikde, kde na vás může zaútočit třeba nějaký strom nebo ostnatý drát. Tito recidivisti totiž i v noci používají zbraně neschválené organizátorem.

Bodání je naučitelná dovednost, nicméně bodat se smí jen zbraněmi, u kterých to organizátor povolí. Takové zbraně by měly mít na svém konci „bambuli“, která zásah dostatečně vyměkčí. Organizátor si také vyhrazuje právo komukoli bodání zakázat, pokud zjistí, že hráč bojuje nebezpečně.

Tělesný kontakt během boje a různé šermířské finesy (například posílené kryty, odebrání zbraně, vyražení zbraně, páky atd.) jsou povolené po získání patřičných dovedností, nicméně buďte opatrní a také trochu soudní. Je možné se na někoho vrhnout a třeba i za cenu vlastního zranění ho stáhnout do zápasu (pravidla Zápasu viz. oddíl IV.), ale lidé v reálných plátech ať se radši drží zpátky. Také pozor na náročnější kostýmy, zkuste svůj útok vyřešit tak, abyste někoho pěkně ne... nevyvedli z konceptu. Je možné používat i techniky, při nichž zachytíte cizí zbraň za ostří do ruky (opět dovednost – pro šťouraly jen zmíním fakt, že meče nebývaly ostřené po celé své délce...). Samozřejmě, že pokud tak učiníte během soupeřova seku, bolest i ubraný život vám za takovou pitomost patří.

Průběh boje se řídí několika zásadami:

1) Souboj by se neměl odehrávat na nebezpečných místech, poodejděte jinam. Netlačte soupeře na stromy nebo ze srázu apod. Vy vidíte, kam ustupuje, vy ho varujte!

2) Zásahu musí předcházet zřetelný nápřah (nebo musí jít o jasně funkční útok).

3) Pokud není jasné, zda je zásah platný, rozhoduje zasažený.

4) Pokud dojde ke zranění, zvažte, zda boj raději nepřerušit (tím myslím drobnější zranění, jestli někdo bude bojovat dál s rozseknutou hlavou nebo tak něčím, ještě ho pak nakopu).

5) Pokud na někoho útočíte zezadu (neví o vás), učiňte to hlavně opatrně. Každopádně se jedná o normální útok - Podřezávání a podobné speciálnosti jsou dovednosti.

Podoby zbraní

Následují popisy jednotlivých zbraní a jejich předepsané maximální délky (vždy se počítá délka od nejzažší konec zbraně po nejzažší. Mějte i třeba vršek topůrka u sekery obalený a bezpečný. Je možné mít na konci topůrka různých zbraní bodec a bodat s ním, pokud splníte všechny potřebné podmínky - bodec se počítá do délky zbraně, musí být ohebný a bezpečný).

Délky zbraní jsou důležité jen kvůli nákupu patřičných dovedností, jinak je nám to vcelku jedno. Pokud bude zbraň mít tu správnou váhu, ať je dlouhá, jak chce. Z její délky vyplývá jen následující:

Zbraně nablízko do 20 cm - Použitelné bez dovednosti

Vrhací zbraně - nezávisle na velikosti je třeba příslušná dovednost (i když je to třeba ten samý nůž).

Zbraně delší než 40 cm již nejsou použitelné k nejrůznějším dovednostem zlodějského (v tomto případě by bylo lépe říct vrahounského) oboru

Zbraně do 90 cm mohou být užité v kombinaci se štítem.

Zbraně od 90 do 110 cm jsou jedenapůlručky, takže se při doseku smí jednou rukou pustit. Kombinace jedenapůlručky se štítem či levoručkou podléhá schválení organizátora - musí být prokázána dostatečná schopnost neublížit soupeři.

Obouručky přes 110 cm se musí při zásahu držet oběma rukama. Těžký biják (řemdih) je výjimkou - ten se musí držet obouruč, jakmile přesáhne 90 cm.

Hůl nemá omezenou délku. Bez dovednosti smí být použita jen ke krytí, s dovedností i k boji, nicméně zraňuje vždy o život méně, než jiné zbraně, tedy za nula (dovednost Boj s holí poskytne několik útoků za jedna na období).

Nestandardní zbraně, tedy cepy, kosy, kopí, biče, oštěpy a další - pokud budou řešeny bezpečně, není problém.

Střelné zbraně - Luky, kuše, šipkostříly, praky a další - nemají předem dané parametry, rozhodující je bezpečnost.

Speciální zbraně - Bolasa, garoty, škrtící struny, jehlové dýky, foukačky a další - nemají předem dané parametry, rozhodující je bezpečnost.

Pokud máte zbraň, která do těchto kategorií nezapadá, kontaktujte organizátora. Nějak to domluvíme.