Zbraně a boj na Bezkrálí XIV.: Porovnání verzí

Z BezkraliWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(Zásahové plochy)
m (Zamyká „Zbraně a boj na Bezkrálí XIV.“ ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(Žádný rozdíl)

Verze z 23. 2. 2016, 22:31

Informace o tom, jak zbraně ubírají a jak zbroje chrání před zraněním, viz Pravidla "Ultralight". Tady najdete obecnější věci.

Jaké zbraně jsou povolené pro den a noc?

Zbraně používané na Bezkrálí v létě mezi půl pátou ráno a půl desátou večer a v zimě mezi osmou ranní a čtvrtou odpoledne (může být mírně upraveno dle přesné doby konání, jde hlavně o dostatek světla) jsou běžné dřevěné, jekorové či jiné bezpečné zbraně, které prošly schválením organizátora. Předem upozorňuji, že jakákoliv ostrá hrana (např. i ostří bokenu či hrana hokejky) musí být ALESPOŇ omotána kobercovkou, ale to je naprosté minimum - mnohem raději takové zbraně na Bezkrálí vůbec neuvidím. Upřednostňuji zbraně, které mají hrany změkčené. Krom toho by měly mít alespoň trochu reálnou hmotnost.

Na noční boj se smí použít jen zbraně, které jsou uznány za zcela bezpečné i k použití v naprosté tmě. Takové zbraně by měly být z papíru, molitanu, myralonu, jekoru (bez hran) apod. Pokud bude mít zbraň jádro (povolena jsou laminátová, popř. tenké plastové trubky), musí být na povrchu extrémně měkká!

Vrhací a střelné zbraně považujte předem za NESCHVÁLENÉ pro noční boj, nicméně si vyhrazujeme právo některé zcela bezpečné varianty povolit. Mluvíme o zbraních, které střílí měkké molitanové koule, zcela měkkých vrhačkách apod. Jinak řečeno - pokud chcete mít střelnou či vrhací na noční boj, nebuďte líní a konzultujte to s námi před hrou.

(Vzhledem k tomu, že vrhací a střelné zbraně spadají pod jedinou dovednost, můžete noc snadno řešit tím, že si prostě místo luku vezmete vrhací dýky apod.)

Co se řešení a rozměrů týče, střelné zbraně nijak neomezujeme (samozřejmě stále musí zapadat do prostředí hry), ale důležitá je jejich bezpečnost. Zbraň bude zkoušena organizátorem na organizátorovi a pokud dotyčný jen pípne, nebude povolena. Zkontrolován bude každý projektil. Co se týče šípů, nejlepší šanci na schválení mají takové, v nichž je na konci tyčky uvnitř bambule ještě přidělaný například čtvereček jekoru nebo víčko od pet-lahve (ještě lepší), který zamezí tomu, že špička tyčky prorazí při zásahu bambulí ven a způsobí reálné zranění. Pokud tomuhle nerozumíte, ptejte se, pokusím se to vysvětlit lépe.

Jak se na larpu bojuje?

Obvyklým způsobem. Pokud to vůbec netušíš a chceš hrát bojovníka, tak bys měl nejprve zkusit jinou hru než Bezkrálí. Nebo si někomu říct o malý výcvik.

Zásahové plochy

Zásahové plochy jsou vše kromě hlavy, krku, rozkroku a rukou od zápěstí (včetně) k prstům a nohou od kotníků (včetně) k prstům. Pokud zakázanou plochu nastavíte schválně, jste normálně zraněni (dobře vám tak). Bodný šerm je ve dne povolen, pokud máte k bodání schválenou zbraň. To většinou znamená zcela MĚKKOU špičku - a pod slovem "měkkou" si představujeme například molitan (nebo prostě něco, čím po zásahu neublížíte například ani oku).

Pokud vás soupeř zasáhne, jasně mu dejte najevo, že o tom víte a zásah mu uznáváte. Může se stát, že vám ohlásí použití nějaké herní dovednosti (pouze ohlásí její jméno, viz základní pravidla: Zabiják - smrt, Drtič - bezvědomí, Obušek - (pokud dostanete do hlavy) bezvědomí, Lámání či Useknutí končetiny - očividný roleplay efekt) či jinou skutečnost (použití jedu apod.).

Bezpečný průběh boje

Noční a denní boj se liší pouze tím, že v noci je zakázáno bodat. Zásahové plochy zůstávají. Buďte však opatrní. Radši nebojujte nikde, kde na vás může zaútočit třeba nějaký strom nebo ostnatý drát. Tito recidivisti totiž i v noci používají zbraně neschválené organizátorem.

Bodání je naučitelná dovednost, nicméně bodat se smí jen zbraněmi, u kterých to organizátor povolí. Takové zbraně by měly mít na svém konci „bambuli“, která zásah dostatečně vyměkčí. Bambule musí být ohebná, bez tvrdého jádra! Organizátor si také vyhrazuje právo komukoli bodání zakázat, pokud zjistí, že hráč bojuje nebezpečně.

Je povoleno zachytit soupeře za zápěstí ruky, v níž drží zbraň. Více ne.

Buďte soudní a do lidí, kteří se nebrání, údery pouze naznačujte a dokončujte lehkým dotykem. Také neničte lidem kostýmy!

Průběh boje se řídí několika zásadami:

1) Souboj by se neměl odehrávat na nebezpečných místech, poodejděte jinam. Netlačte soupeře na stromy nebo ze srázu apod. Vy vidíte, kam ustupuje, vy ho varujte!

2) Zásahu musí předcházet zřetelný nápřah (nebo musí jít o jasně funkční útok).

3) Pokud není jasné, zda je zásah platný, rozhoduje zasažený.

4) Pokud dojde ke zranění, zvažte, zda boj raději nepřerušit (tím myslím drobnější zranění, jestli někdo bude bojovat dál s rozseknutou hlavou nebo tak něčím, ještě ho pak nakopu).

5) Pokud na někoho útočíte zezadu (neví o vás), neuražte mu hlavu a učiňte to něžně.

Podoby zbraní

Následují popisy jednotlivých zbraní a jejich předepsané maximální délky (vždy se počítá délka od nejzažší konec zbraně po nejzažší. Mějte i třeba vršek topůrka u sekery obalený a bezpečný. Je možné mít na konci topůrka různých zbraní bodec a bodat s ním, pokud splníte všechny potřebné podmínky - bodec se počítá do délky zbraně, musí být ohebný a bezpečný).

Délky zbraní jsou důležité jen kvůli nákupu patřičných dovedností, jinak je nám to vcelku jedno. Pokud bude zbraň mít tu správnou váhu, ať je dlouhá, jak chce. Z její délky vyplývá jen následující:

Jedna zbraně nablízko do 60 cm - Použitelná bez dovednosti.

Vrhací zbraně - nezávisle na velikosti je třeba příslušná dovednost (i když je to třeba ten samý nůž).

Zbraně do 90 cm mohou být užité v kombinaci se štítem.

Zbraně od 90 do 110 cm jsou jedenapůlručky, takže se při doseku smí jednou rukou pustit.

Obouručky přes 110 cm se musí při zásahu držet oběma rukama. Těžký biják (řemdih) je výjimkou - ten se musí držet obouruč, jakmile přesáhne 90 cm.

Holí nelze útočit. Pokud nosíte vycházkovou či jinou hůl bez vyměkčených úderových ploch, smíte ji použít ke krytí, ale pouze pokud máte dovednost Mistr zbraně. Nelze s ní útočit.

Nestandardní zbraně, tedy cepy, kosy, kopí, biče, oštěpy a další - pokud budou řešeny bezpečně, není problém. Je třeba Mistr zbraně.

Střelné zbraně - Luky, kuše, šipkostříly, praky a další - nemají předem dané parametry, rozhodující je bezpečnost.

Speciální zbraně - Bolasa, garoty, škrtící struny, jehlové dýky, foukačky a další - nemají předem dané parametry, rozhodující je bezpečnost.

Pokud máte zbraň, která do těchto kategorií nezapadá, kontaktujte organizátora. Nějak to domluvíme.