Pravidla "Ultralight"

Z BezkraliWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Verze 1.3 je určena pro Bezkrálí XIII. - nicméně je možné, že v ní na základě diskuze s hráči ještě budou provedeny změny. Přesto - už je to nejspíš ono.

Zde ji lze stáhnout pravidla Ultralight 1.3. Jedná se o hodně zjednodušenou formu Bezkrálí, bez vývoje postav, s volnějším výkladem schopností a zcela jednoduchým systémem boje.

Nynější verze pravidel (1.3) je ze dne 11.4.2011


Pro pravidla druhé verze Bezkrálí, pokud vás to zajímá čistě ze zvědavosti, viz: Pravidla Bezkrálí


Text pravidel:


Pravidla Ultra Light – veřejná část

Shrnutí tvorby postavy

1. Utvořte si příběh a kompletní identitu své postavy. Soustřeďte se hlavně na to, co chcete v životě (ve hře) dosáhnout. Neposílejte nám dlouhé historie - mluvte s námi o svých cílích. Zajímá nás budoucnost postavy.

2. Většina ras vám poskytne „dovednost zdarma“ - je to u nich v tabulce napsáno. Některé jiné (složitější) mají zvláštních schopností víc (fungují jako další pozadí) či „odemykají“ možnost vybírat z nabídky svých rasových dovedností (neveřejná pravidla).

3. Určete své postavě jedno příběhové "pozadí“. Například: rváč, lovec, druid, bojovník, řemeslník, mág, lotr... cokoli. Mnoho jich naleznete v tabulce. Pozadí často obsahuje jednu dovednost „zdarma“ – bývá u něj uvedena jako návrh, ale můžete si ji vyměnit za jinou, logičteji zapadající k vašemu příběhu.

4. Teprve nyní si vybírejte dovednosti - nové postavy si vyberou dvě (navíc k pozadí a rase). Pokud možno ať jde o něco, co se k vaší postavě hodí. Dovednosti mohou dále rozvíjet vaše pozadí, nebo se vydat jiným směrem, podle vaší historie (např. učedník věd magických, který se naučil jen základy, ale pak utekl a živil se kapsářstvím...). Některé dovednosti vyžadují náležité pozadí (např. Obouruční boj smí mít jen někdo, jehož pozadí odkazuje na rozsáhlý trénink boje, Adept magických umění rozvíjí pozadí Učedníka apod.).

Převod staré postavy – Je možné, že starší, vytrénovanější postavy dostanou jednu či dvě dovednosti navíc. Konzultujte s organizátorem. Nejsou žádná stálá pravidla pro převod starých postav – navrhujte, co byste chtěli, a bude vám to schváleno či omezeno. Velmi přibližně bude fungovat toto: Postava, která byla velmi aktivní během minulého meritrejského Bezkrálí (resp. obou), dostane dovednost navíc (resp. dvě). Některé si místo toho budou moci vzít druhé pozadí (či spíše výrazně rozšířit to stávající). Maličkosti – Na věci typu „hraní na hudební nástroj“, „schování pod stolem“ a další maličkosti, nepotřebujete dovednosti – pokud je reálně zvládnete. Umíte vylézt na strom, pokud na něj vylezete. Přeskočíte díru, když ji přeskočíte.

Vyprávění – Pokud něco reálně nezvládnete, ale vaše postava by to bez problémů dovedla, proveďte to zahráním a ústním sdělením – řiďte se příběhovým pozadím své postavy. Pokud jste zkušený zálesák, rozděláte oheň i v dešti. Pokud jste tělesně zdatný jedinec, vyšplháte na zledovatělou stěnu. Tato svoboda končí ve chvíli, kdy byste omezili či poškodili svobodu ostatních postav. (Jinak řečeno, jakmile byste získali jinou než roleplayingovou výhodu, nelze použít „vyprávění“. Když vás třeba někdo pronásleduje, nesmíte říct: „Přeskočil jsem osmimetrovou propast a utekl vám.“ Když jste schopný lukostřelec, nemůžete říct: „Zastřelil jsem tě.“ Smíte však říct: „Tady na lokaci je napsáno, že na tu zledovatělou stěnu vyšplhají jen výjimečně zdatní a zkušení lezci. Já jsem takový lezec. Lezu nahoru.“ Samozřejmě, že byste to měli mít zmíněné v historii své postavy, kterou jste odevzdali organizátorům... ale pokud vaše skutky budou logicky vycházet z toho, co jste, nikdo vám nadávat nebude.)

Nevýhody – Pokud si někdo nedokáže pomoct a musí být nabušenější, může si vzít závažnou a nebezpečnou nevýhodu. Pokud není řečeno jinak, smíte mít pouze jednu nevýhodu a jedna nevýhoda znamená jednu dovednost navíc. V tabulce Nevýhod je pár návrhů.

Invence – Dovednosti v těchto tabulkách nejsou ani zdaleka kompletní. Možná jsou nějaké neveřejné – a kromě toho si můžete sami vymýšlet nové (klidně i celá pozadí). Nechte si je schválit u organizátorů.

Boj – V tabulce základních pravidel jsou podrobnosti, ale tady ve zkratce: Nejsou životy. Zásah do ruky ji vyřadí, zásah do nohy vás pošle k zemi (ŽÁDNÉ POSKAKOVÁNÍ PO JEDNÉ!), zásah do těla vás vyřadí z boje.

Zvýšení vaší výdrže – Ano, pokud vás někdo bude chtít zajmout či zabít, dělí ho od toho jediný zásah do vašeho těla. Jak tomu zabránit? Jedna možnost jsou zbroje, které změní první (ano, první, nelze si vybrat!) zásah na škrábnutí. Dále lze zrušit zásah díky amuletům, kouzlům a dalším kouzelným záležitostem – tyto však nelze sčítat, u magie platí pouze nejsilnější efekt! Poslední možnost je dovednost Tuhý kořínek (či některé rasové dovednosti) – též nelze sčítat! Slušně vybavený bojovník tudíž zruší přibližně tři zásahy – jeden za zbroj, jeden za kouzla či magické předměty, jeden za dovednost. Existují silnější zbroje, silnější kouzla, silnější dovednosti. Život není fér.

Biju do něj a nepadá – Pokud protivník nemá zbroj a přesto po vašich zásazích stále a pořád nepadá, můžete se třeba zeptat: „Co vidím?“ Měl by vám popsat, jaký výsledek vaše zásahy přinášejí. Tuhle otázku je ostatně občas vhodné pronést už před bojem. Pokud se vrhnete s klackem na kamenného obra dřív než se vám představí, tak se pak nedivte, že ho neskolíte. (Zrovna kamenný obr by ale měl mít alespoň trochu „nápovědný“ kostým.)

Schvalování zbraní – O zbraních mluvíme v textu Zbraně na Bezkrálí XIII.