Bezkrálí

Z BezkraliWiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Bezkrálí je LARP, jehož cílem je VYPRÁVĚNÍ PŘÍBĚHŮ. Do popředí hry tedy stavíme hraní postavy, prožívání jejího příběhu a předávání tohoto příběhu ostatním. Ano - zvlášť to poslední je důležité. Nemá smysl si všechno nechávat pro sebe a poté po skončení hry spokojeně všem sdělovat, jak na vás nepřišli. "Měl jsem ve hře nepřátele, tak jsem se dva dny krčil v křoví a nikdo mě nenašel, dobrý, co?" Takový příběh nestojí ani za vyprávění.

"Měl jsem brutální temné tajemství, ale choval jsem se jakoby nic a celou hru na něj nikdo nepřišel, takže jsem přežil - super, co?" Co je na tom super? O kolik by bylo lepší, kdybyste dělali náznaky, vzbudili paranoiu ostatních, přinutili je se vás bát - a pak buď vyhráli, nebo prohráli - ale hlavně hráli!?

Vždycky je lepší vyprávět o tom, jak jste se odvážili riskovat a bojovali - ať už jde o boj mečem nebo slovy. A i když třeba prohrajete - rozhodně jste alespoň něco zažili! A možná díky vám něco zažili i ostatní hráči. Pokud vám jde ve hře o vítězství, tohle je asi to největší, jakého lze dosáhnout.


Na Bezkrálí je všechno možné - a neradi vodíme hráče za ručičku. Na noc se nepřestává hrát. V rámci fantasy necháváme vše probíhat co možná nejrealističtěji.

Každý hráč by měl být připraven hrát i tehdy, když je k smrti unaven, spí teprve hodinku a někdo ho přijde vzbudit s tím, že s ním chce bojovat, nebo na něj seslat kouzlo, či ho ve spánku podříznout. Pokud v noci odmítne reagovat na ostatní hráče, tak asi ráno najde na svém spacáku nápis: "Jsi mrtvý..."

A tak dále...

A bude mě to vaše Bezkrálí bavit?

To záleží hodně na vás a na výběru role tak, aby vám sedla. Máte tři možnosti:

1) Improvizace.

Vyberte a vytvořte si postavu, na jakou máte zrovna chuť, a dle informací z této wiki ji volně zasaďte do světa tak, aby se na hře mohla vyskytnout. Udělejte jí minulost tak, aby nevyžadovala zapojovaní do hry od organizátorů (nebo vyžadovala zcela minimální úsilí, například schování předmětu, který si sami přivezete). Napište svou představu organizátorům, kteří ji buď rovnou schválí, nebo doupraví, aby fungovala. Přijeďte, ubytujte se, pozdravte nás a vyrazte do světa. (Příklady: Poustevník žijící stranou lidí. Zemědělec starající se o své políčko. Loupežník přepadající pocestné (což býval ten předchozí zemědělec, než mu vypálili farmu). Potulný žoldák. Trosečník trpící ztrátou paměti...) Kouzlo této volby je, že se můžete hrou proplétat, dokud nenajdete své vhodné místo. Můžete se k někomu přidat. Můžete reagovat na události a měnit se. Můžete dostat skvělý nápad, jak hru i svůj zážitek obohatit, a navrhnout ho organizátorům... Nebo se prostě jen vyskytovat, užívat si, hrát a bavit se dle svého.

2) "Anonymně" se zařadit do nabízené skupiny postav nebo vytvořit novou skupinu postav.

Od improvizace se liší vlastně jen tím, že se přidáte k některé z předem představených herních frakcí. (Příklad: Řadový obyvatel pirátského města. Řadový člen pirátské posádky. Vyzvědač Císařství nebo Kitájy.) Obecně jde o postavu, která se automaticky může zapojit do příběhů, které se týkají její frakce, ale nevystupuje v nich jako hlavní postava (i když, kdo ví, jak se to vyvrbí, že...). A samozřejmě, frakce také může očekávat, že ji postava bude hájit, popřípadě jí bude jinak prospěšná... (což je samozřejmě už na vás a na situaci). Zařazení se do frakce vyžaduje souhlas organizátora (aby nám nevznikaly přílišné rozdíly v počtech).

3) Vybrat si z nabízených postav.

Úkoly a minulost nabízených postav jsou do značné míry dané. (Příklady: Král či jiný vlivný šlechtic rozhodující o osudu země. Magická bytost lovená celým zbytkem hry. Člen cechu vrahů, který má někoho určitého zabít. Kapitán pirátské lodi vedoucí šestičlennou posádku.) V tu chvíli není radno (ani vhodno) se příliš odchylovat od organizátorské představy role a do jisté míry i jejího průběhu. S velkou pravděpodobností je pro vás připravený nějaký příběh, na který jsou navázány i postavy dalších hráčů, a pokud se rozhodnete zničehonic udělat čelem vzad a dělat všechno jinak, zkazíte to sobě i jim.

Upozornění: Neberte si důležitou a zodpovědnou roli, pokud nejste smíření s tím, že ji budete hrát do všech důsledků. Pokud budete král nebo jiná vlivná osoba, může se stát, že budete po většinu času řešit problémy jiných postav. Nebo mít nečekané problémy se spoustou dalších postav. Pokud jste velmi temná postava s temnou minulostí, temným posláním a temnými úmysly, asi budete stát proti většině celé hry a chvílemi se budete cítit hodně sami a nešťastní. Pokud jste postava, které jde jen o splnění jednoho velkého cíle, opřete se do toho (a pokud nevíte jak dál a celá hra vám kvůli tomu stojí, poraďte se s Darionem. Nikoliv s jinými organizátory - S DARIONEM. Nikdo jiný není tak hodný.)

Jinak řečeno: V zásadě si ty tři kategorie můžeme označit i jako "hlavní role", "vedlejší role" a "komparz" - ale je to trochu zavádějící. Na hře budeme ke všem přistupovat stejně a vůbec nám nebude vadit, když se z "komparzisty" stane díky jeho hraní, okolnostem a čemukoliv dalšímu jedna z "hlavních postav" a tahounů příběhu. (Nicméně by vadilo, kdyby naopak hlavní role měla na hru dopad jako komparzista...)


Bezkrálí je soubor her, které se odehrávají v jednom a tom samém smyšleném fantasy světě. Někdy navazují jedna na druhou, jindy jde o jednorázové akce - ale celkový příběh světa neustále pokračuje, stejně jako se postavy z jednoho ročníku mohou objevit na jiném, pokud je to logické.

Navazující Bezkrálí

První z nich jsou Darská Bezkrálí, která se odehrávala v letech 2002 - 2006 a točí se kolem vnitrozemského království Darska zničeného během prvního střetnutí s démonickým světem Hel. Tato událost se do historie zapsala jako Kataklyzma a připravila Darsko o krále. Hráči zaujali role nových šlechticů a kolonistů a v následujících letech vrátili Darsko na jeho právoplatné místo mezi ostatními zeměmi Císařství.

Druhá série, která začala v létě roku 2009, jsou Meritrejská Bezkrálí. Zde se hráči opět ujímají země, v níž se stalo mnoho zlého - a také (překvapivě) přišla o krále. V Meritree však zůstalo víc než spálená země - jejím problémem jsou spíš sváry obyvatel a celkově výbušná nálada ve všech okolních zemích. Z těžce zkoušeného království se stalo první bojiště sváru, který hrozil roztrhat celé Císařství na kusy... a především opět rozdmýchat zášť, kterou vůči meritrejskému lidu chová Nefritový pán z dálné Kitájy.

Jednorázová Bezkrálí

Bezkrálí III. - Mráz až praštil! - Silvestr 2003

Mnozí by mezi ně počítali i jedno z darských Bezkrálí. Začínalo se s novými postavami, odehrávalo se Léta Páně 5687 v baronství Arquib sousedícím s Darskem a šlo o přežití skupiny poutníků, kteří se uprostřed léta ocitli v údolí zasypaném sněhem. Návaznost však mělo, neboť baronství se posléze přidalo k Darsku a postavy mohly pokračovat.

Bezkrálí V. - Možná přijde i císař - Únor 2005

Dalším Bezkrálím s uzavřeným příběhem byl experiment, v němž se neuvěřitelně mocné postavy (se stovkami zkušeností) sešly na sněmu, kde takřka pět let (5692 - 5696) rokovaly o budoucnosti Císařství a chystaném Císařském zákoníku.

Bezkrálí VIII. - Vzhůru do země splněných snů! - červenec 2007

Léta Páně 5702. Výsledkem velké záchranné a objevné cesty do Eumeriké bylo odhalení, že Fontána mládí, Zlaté město a mnoho dalších legendárních míst se nachází v jiných světech, které návštěvami "zvědavých" dobrodruhů často nebývají zrovna nadšené - ale to je celkem maličkost. Pro Císařství je mnohem důležitější, že na dálném kontinentě povstal nový prorok Surahindův, sv. Alicia, jejíž uznání Církví Surahindovou bude velmi problematické, a že Dorwinion tiše započal velmocenskou politiku na území uprázdněném po zničené Nové Pontii. V tomto samozřejmě zápasí s Kamičatkou, která se pokusila vysadit v blízkosti Ztracené kolonie nový Hvozd.

Bezkrálí IX. - Královně je zase sto! - červenec 2008

Šlo o menší akci bez pravidel. Léta Páně 5704. Na opulentní oslavě narozenin královny Dorwinionu, Sithry I., došlo ke zvláštní události, které mnozí přítomní nepřikládali žádný význam (ať už proto, že se tam toho dělo opravdu mnoho a všechno to bylo víceméně šílené, nebo proto, že byli ožralí jak dogy...). Ve chvíli, kdy královna přijala dar od nejlepšího z trpasličích kovářů, jakousi zvláštní hůl, se proti ní postavil její vlastní majordomus a v následném boji s její gardou zemřel. Přitom šlo o člověka, který do té doby vedl veškerou agendu dorwinionského dvora a kterému Sithra (zřejmě) bezmezně důvěřovala - a nebo to tak alespoň vypadalo...

Krátce poté Sithra I. přítomnému císařskému vyslanci opět potvrdila, že se necítí být bohyní, a učinila tak v naprosto veřejném prohlášení. Dorwinionští jí v odpověď postavili první chrám a budují další.

Bezkrálí XI. - Vstříc chladným zítřkům - březen 2010

Plavba vězeňské lodi Poslední naděje na mrazivou Čukičatku se nečekaně zkomplikovala, když na její palubu přibyla skupina císařských agentů s pověřením zrekvírovat loď a využít všechny vězně pro splnění tajného (sebevražedného) úkolu schváleného z míst nejvyšších. Nešťastní vězni, kteří do té chvíle čelili jen doživotnímu vyhnanství v nehostinném městě Gekoportu, se náhle ocitli uprostřed vražedných intrik nejmocnějších mágů Císařství - a i když nakonec přeci jen dosáhli cíle a mnozí za své služby obdrželi milost, jen těžko budou se získanými vědomostmi klidně spát...

Na této akci byla poprvé vyzkoušena akční Pravidla "Ultralight", opět jsme poznali komfort chaty Lucký vrch a vůbec... bylo to cool.